Ленивите черва са едно от най- разпространените страдания в цивилизования свят. Адинамията (липса на физическо натоварване), неправилното хранене и стресът са основна причина за неправилната функция на червата.
За норма на дефекация (ходене по голяма нужда) Световната здравна организация приема от 1 път на 3 дни до 3 пъти за един ден.
Симптомите на ленивите черва са доста разпознаваеми и характерни – трудно и недостатъчно ходене по голяма нужда, лош дъх в устата, липса на апетит, подуване и болки в корема, раздразнителност, кожни проблеми.
За разрешаване на тези проблеми и след консултация с български билкари, лечители и учени, ние от Велеви фарма създадохме Лаксилин – капсулна и сиропна форма. Продуктът е алтернатива на слабителни средства , които съдържат сена. В последните години сената е проучвана от много автори и се стига до извода, че не е препоръчително нейното продължително приемане.Учените откриват , че изолираните от сената гликозиди, наречени сеннозиди имат генотоксичен и мутагенен ефект върху лигавицата на дебелото черво, което повишава риска от развитие на карцином .
Лаксилин е слабително средство от лечебни растения. В капсулите се съдържат пречистени екстракти от зърнастец, обикновена луличка , ленено семе и мента. Сиропът съдържа същите екстракти без ленено семе.
Информация за използваните билки
• зърнастец – зърнастецът е храст или дърво с височина до 6 м, с гладка сиво кафява лъскава кора, с хоризонтални сивобели лешанки. Билката притежава слабително или очистително действие в зависимост от дозата. Има и жльчегонно действие. За лечение на запека се използва кората на растението след едногодишно престояване. Пресните кори имат слабителен ефект, но употребата им може да предизвиква повръщане. Лечебното действие се проявява 8-10 часа след приемането на дрогата. Билката не променя функциите на тънките черва. Най-добър ефект се получава при атоничен хроничен запек
• многогодишно тревисто растение с право, гъсто облистено стъбло, високо 30 –100 см. Действие. Има очистително, диуретично, жлъчегонно и болкоуспокояващо действие. Билката се прилага при лениви черва като очистително, при нощно напикаване при децата, болезнено уриниране, възпаление на простатната жлеза, главоболие, жълтеница и др. Външно се използва при циреи, хемороиди, възпаление на конюнктивит, ухапване от насекоми и др.
• ленено семе - Лененото семе е едногодишно тревисто растение, отглеждано предимно като влакнодайна култура. Цъфти през юни, а плодовете узряват през август. Има слабително действие и се отразява много добре на перисталтиката. Действието му е меко, което означава, че ако нямате проблеми със стомаха, няма да усетите значителна промяна. Поради пречистващото си действие, лененото семе е много полезно по време на диети, за профилактика на рак на дебелото черво и високо кръвно налягане. Има противовъзпалителен ефект и възпрепятства всмукването на животинския холестерол.
• мента - цветовете на растението са дребни и на цвят са светлорозови или светловиолетови. Ментата вирее навсякъде, където почвата е по-влажна. Има и противовъзпалително и жлъчегонно въздействие. Ментата е подходяща билка за лечение при заболявания на жлъчните пътища, жлъчнокаменна болест, хроничен панкреатит, разстройство